0

Je plechovka lepším obalem, než lahev?

Pivo v plechovkách je běžným konzumentem automaticky hodnoceno jako pivo horší kvality. Často tomu tak doopravdy je, do plechovek se nezřídka stáčí opravdu to nejhorší, co dokáží pivovary vyprodukovat. Jak je to ale s kvalitou obalu samotného? Zaslouží si plechovky, že je na ně nahlíženo skrz prsty? Má plech nějaký vliv na to, jak pivo chutná?

Ano! Plechovka má opravdu na chuť toho, co se v ní skrývá, významný vliv. Je ale opačný, než si většina pivních nadšenců myslí. Zde jsou základní body, ve kterých mají plechovky oproti lahvím navrch:

·       Ochrana piva

Pokud je pivo vystaveno světelnému záření, prokazatelně degraduje. Hnědé lahve dokáží pohltit 99 % světelných vln, které mají na pivo špatný vliv. Pokud jsou lahve navíc přepravovány v papírových bednách, tak je produkt docela dobře chráněn. Plechovky jsou v tomto ohledu lepší, izolují totiž od světla úplně, na rozdíl od zelených, nebo dokonce průhledných lahví…

Dalším faktorem degradující kvalitu piva je kontakt se vzduchem. Plechovky tvoří dokonalý vzduchotěsný prostor, na rozdíl od krku lahve, kde je vždy vzduch přítomen. Pivo z plechovky je tak prokazatelně lépe chráněno proti oxidaci.

·       Transport

V tomto bodě hrají hlavní roli čísla. Hmotnost 330 ml piva i s obalem je následující:

Plechovka: 345 g
Skleněná lahev: cca 650 g

Pokud vypočítáme hmotnost kartonu, tedy 24 kusů, je rozdíl mezi plechovkami a skleněnými lahvemi cca 7,3 kg. Plechovky jsou navíc daleko menší, na paletu se jich tedy vejde cca o 40 % více. Pokud tedy přepravujeme celý kamion, převezeme o cca 23 000 kusů plechovek více než lahví. To má vliv na spotřebu nafty a na životní prostředí obecně.

·       Dopad na životní prostředí

Kromě výše zmíněného jsou plechovky nekonečně recyklovatelné bez ztráty kvality [1]. Délka cyklu, kdy se můžou plné znova objevit v regálu je pouze 60 dní [2].

Závěr

Na obranu lahve jako obalu bychom mohli zmínit několik dalších bodů, ve kterých se misky vah klaní pro změnu na jejich stranu. Je to například fakt, že některé pivní styly (zejména belgické) vyžadují z technologického hledisky přítomnost vzduchu v lahvi, například kvůli druhotné fermentaci. Romantika, kterou si užijete při odšpuntování lahve s korkovým uzávěrem taky nikdy nemůže být plechem nahrazena, stejně jako možnost použití prázdné lahve k sebeobraně. Archivní piva jsou také stáčena do skla, zde ale není jasné, k jakému vývoji by u piva došlo. Pravděpodobně by se v plechovce vyvíjelo jiným směrem. Zatím ale nebylo zjištěno, zda lepším, nebo horším. Podle našeho názoru se to dozvíme až za pár let, až „dozrají“ první archivní kousky v plechovkách.

Moderní pivovarský svět se však začíná stále více přiklánět k plechovkám. Americký pivovar STONE, který nedávno otevřel pivovar v Berlíně, kromě sudů stáčí pivo POUZE do plechovek. Mnoho dalších mladých pivovarů, například Tiny Rebel z Walesu, Brewdog ze Skotska kromě lahví začínají nabízet i plechovkové varianty svých piv. A když už i tradiční producent z Londýna, pivovar Fullers, začíná se stáčením svého prémiového piva Wild River do plechovek, je dobrý vzít rozum do hrsti a pivo z plechu zkusit taky!

[1] 28. ledna 2016, European Aluminium: http://www.european-aluminium.eu/sustainability/life-cycle-assessment/.

[2] 28. ledna 2016, Beverage Can Makers Europe: http://www.bcme-deutschland.de/website/wp-content/uploads/2015/04/BCME_Deutschland_-_Ueber_die_Dose.pdf 9. Retrieved January 28, 2016 from Beverage Can Makers Europe: http://www.bcme-deutschland.de/website/wp-content/uploads/2015/04/BCME_Deutschland_-_Ueber_die_Dose.pdf.

Rádi vám pomůžeme s výběrem

Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!

Košík

Cena zboží je

0 Kč vč. DPH

Slevový kupon

Doprava

Platba

Celková cena objednávky je

120 Kč vč. DPH