Lišta je uzamčena
OdemknoutCo byste řekli Stoutu spolu s kvalitními pečenými podomácku zauzenými žebry s domácí IPA BBQ omáčkou? O tom, k jakému pokrmu se hodí jaká odrůda vína, je všeobecně známé. V našem článku se však budeme zabývat v tuzemsku doposud méně obvyklým párováním jídla s pivem.
V zahraničí se trend párování různých piv s pokrmy prosazuje již mnoho let. Přestože se párování jídla s pivem objevuje již například i na Prague food festivalu, je v Česku zatím stále v plenkách a my bychom Vám ho rádi v kostce představili.
V posledních letech zjišťují majitelé restaurací a především samotní spotřebitelé, že pivo má úžasný potenciál k párování se všemi druhy pokrmů. Pivo může být dokonce v mnoha ohledech k tomuto účelu vhodnější než víno, jelikož nabízí výrazně širší chuťovou škálu a tedy i více možností k párování. Je třeba si uvědomit, že vinaři mají pouze jednu ingredienci – hrozny, případně sudy, jedná-li se o archivní vína. Na druhé straně sládkové mohou experimentovat se sladem, chmelem, kvasinkami a velmi často se také přidávají další ingredience – bylinky, koření, čokoláda, ovoce, zelenina, oříšky, káva či například dýňová semínka.
Doplňující se nebo kontrastní chutě?
Někteří kuchaři a sommeliéři se snaží nacházet společné rysy mezi pokrmem a pivem – například pálivá thajská kuchyně a výrazný pale ale (můžou se samozřejmě doplňovat i ovocná piva s ovocnými pokrmy atd.) Myšlenka tohoto způsobu je v navázání jednoho chuťového požitku z doušku do zakousnutí, kde se tyto chutě prolínají a doplňují. Druhým přístupem je vyhledávání protikladů, například suchý a hořký stout se sladkými ústřicemi. Zajímavě se také prolínají sladká a slaná chuť.
Někteří lidé říkají, že spodně kvašené pivo – obvykle ležák je jako bílé víno a svrchně kvašené pivo – obvykle Ale je jako červené víno. V důsledku se jedná o roli chmele u piva a roli kyselin u vína. Základní rozdíl mezi ležáky a ejly je v tom, že ležáky jsou obvykle lehčí a chuťově jednodušší zatímco ejly jsou těžké a komplexní s ovocnými chutěmi. Z hlediska plnosti je možné definovat u piva (stejně jako u vína) tři typy: lehké, středně plné a těžké pivo. Obecně se nabízí párování lehkých piv s lehkými pokrmy a těžkých s těžkými.
Lehké tělo
Středně plné tělo
Plné tělo
Někteří lidé si myslí, že pokud si například dáváme mexickou kuchyni, nejlepší volbou bude párování s mexickým pivem. Avšak nabídka piv ze střední a jižní Ameriky a také Asie obvykle obnáší pouze lehké a jednoduché ležáky.
Na následujících řádcích se dočtete konkrétní tipy k párování jednotlivých pivních stylů s pokrmy
Slovník pivních pojmů vám osvětlí všechny neznámé pojmy z celého pivního světa.
728 315 963
Volejte kdykoliv během
Po – Pá v čase 10:00 – 18:00
Rádi Vám pomůžeme s výběrem
piva prostřednictvím e-mailu
přes náš kontaktní formulář.
Staň se 751. fanouškem
Pivních klenotů na Facebooku.
Jednou za měsíc vám budeme posílat zajímavosti a novinky z pivního světa. Stačí jen zadat váš e-mail.
Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“