Lišta je uzamčena
OdemknoutNěkterá piva jsou vhodná k okamžité spotřebě a existuje pravidlo, že z tanku je pivo nejlepší. Na druhé straně však existují piva, s jejichž spotřebou se vyplatí vyčkat. Která piva jsou vhodná a k archivaci a jak vlastně pivo archivovat se dozvíte v následujících řádcích.
Snadné pravidlo zní, že čím pivo obsahuje více alkoholu, tím je vhodnější k archivaci, jedná se tedy především o silná belgická svrchně kvašená piva, dále o styl barley wine, lambic či imperial stouty. Základní podmínky pro vhodnost piva k archivaci je alespoň 8 % alkoholu a také by v pivu měla převažovat sladová složka nad chmelovou. Světlejší piva založená na chmelové hořkosti (pale ale, IPA) své nejlepší chuti časem spíše ztrácí. Žádoucí je sledovat etiketu, při nákupu piva určeného k archivaci. Velmi důležité je, aby pivo bylo dokvašováno v lahvi (bottle condition), tím získá po dobu archivace zcela novou chuť. K archivaci také velmi často bývají určena piva, která jsou výroční a jsou vařena k určitým událostem.
Zásadní podmínky pro archivaci piva jsou
Důležité je pivo archivovat mimo dosah světla. Látky přirozeně obsažené v pivu z chmele a sladu na slunečný svit reagují vytvářením nežádoucích sloučenin, což může později způsobit opravdu nechtěné aroma a chuť piv. Uchovávejte tedy své archivní pivo v opravdu temném prostředí.
Pivo by mělo zrát v chladném prostředí, ne však v lednici. Nejvhodnější teplota je od 10 do 12 °C. Obecně platí, že čím vyšší obsah alkoholu pivo má, tím je pro něj příznivější vyšší teplota. Styl barley wine lze například archivovat při pokojové teplotě.
Prostředí, ve kterém piva archivujete, by mělo být neměnné. Pivo rozhodně není vhodné nechat zrát v místech, kde je v zimě chladno a v létě zase teplo. Pokud jste pivo nějaký čas uchovávali v lednici a až nyní se rozhodli jej archivovat, nezoufejte – pouze extrémní změna teplot pivu dokáže ublížit.
Vzhledem k tomu, že se archivní piva nestabilizují pasterizací ani filtrací, nechávají se většinou dokvašovat v láhvích. Do láhví se mohou přidávat speciální kmeny kvasnic, ty v pivu postupně rozkládají zbylé cukry, což snižuje jeho plnost a chuť se stává sušší a říznější. Kromě snížení obsahu cukru kvasinky pivo obohatí o nádherné květové chutě. Dokvašování ale není v žádném případě pro archivování nezbytné, poněvadž je známo, že s přibývajícími léty se zvýrazňuje chuť i u nepasterizovaných typů. Pomineme li dokvašování v dřevěných sudech, nejvhodnější řešení k archivaci piva jsou skleněné láhve.
Zpočátku je nutné zakoupit minimálně dvě piva. Jedno ochutnáme brzy a další exempláře necháme archivovat. Na každé pivo můžeme pověsit cedulku, kde uvedeme místo zakoupení koupili a datum se začátkem archivace.
Debata o tom, jestli je lepší piva archivovat naležato či nastojato, je mezi profesionály téměř nekonečná. Archivovat pivo naležato je obvykle snazší, navíc se k tomu dá použít stojan, ve kterém si již archivujete víno. Přesto se však velká většina odborníků přiklání k archivaci piva nastojato.
Jak dlouho bychom měli svá piva archivovat nám nikdo spolehlivě nedokáže říct. Většina pivařů a pivovarníků na ideální dobu archivace přijde metodou „pokus/omyl“. Buďte však trpěliví a nechte piva, která jsou na to vhodná, zrát minimálně 1 rok. Pokud máte ve svém novém archivu rovnou několik lahví stejného piva, ochutnávejte je postupně v intervalech 1 rok, 3 roky, 5 let – takto přijdete na to, kdy pivo chutná nejlépe. Některá piva jsou určena k ještě delší archivaci, například belgické pivo Cantillon lambic má údajně nejlepší chuť až po 20 letech archivování! Naproti tomu Chimay Blue Grand Reserve by neměl zrát déle než 10 let. Je však velice důležité si uvědomit, že archivování piv není exaktní vědou a nikdy ani nebude. Je to krásné avšak tajemné hobby, při kterém nikdy nevíte, jak bude konečný výsledek přesně vypadat. To je také jeden z důvodů, proč se do něj zamilovalo již tolik lidí.
Až se rozhodnete degustovat jedno z Vašich archivovaných piv, nezapomeňte na poslední věc: podávejte pivo tak, aby mělo stejnou teplotu jako tu, ve které jste ho archivovali. Znovu doporučujeme dělat si poznámky o tom, jak na Vás pivo působí. Zavzpomínejte si také na to, při jaké příležitosti jste pivo dali archivovat, popřípadě pokud máte poznámky z předchozí degustace stejného piva, přeneste se v myšlenkách do doby, kdy jste ochutnávali to předchozí. Archivování piv je opravdu krásné hobby!
Slovník pivních pojmů vám osvětlí všechny neznámé pojmy z celého pivního světa.
728 315 963
Volejte kdykoliv během
Po – Pá v čase 10:00 – 18:00
Rádi Vám pomůžeme s výběrem
piva prostřednictvím e-mailu
přes náš kontaktní formulář.
Staň se 751. fanouškem
Pivních klenotů na Facebooku.
Jednou za měsíc vám budeme posílat zajímavosti a novinky z pivního světa. Stačí jen zadat váš e-mail.
Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“